Månedens ildsjel brenner for å skape et tilbud til alle
Forfatter: Lars Fisketjøn
12. februar 2025

Eirik Fuglestad kom inn i Bogafjell idrettslag da 2013-kullet startet opp i 2018. Fem år senere var han igjen på plass på nedre bane da 2018-kullet hadde oppstartsdag. Nå er han hovedtrener for begge lag, og skaper hver uke et lite fotballmekka for over 80 gutter på trening og kamper.
– Bogafjell IL er fantastisk viktig for bydelen. Det er en arena hvor det bygges vennskap både for store og små, sier Eirik.
Og like viktig som idrettslaget er for bydelen, er Eirik selv for de to lagene han er trener for. Ikke bare er han hovedtrener for de unge fotballspillerne, han er også limet i de to trenergruppene. Det er han som administrerer alt som skal skje, og har kontroll på alt.
– Jeg synes det er viktig å være med å bidra til å skape et godt tilbud til guttene, og brenner for at det skal være et godt fotballtilbud både for de som kun ønsker å være med for det sosiale, men også for at det skal være lov å drømme om å bli veldig god. Fotball skal være en arena for andre, sier Eirik.
Det er ikke bare på treningsfeltet han legger ned mange timer, men det er økter som skal planlegges, kamper som skal avtales, kamptropper, turneringer, hospitering, differensiering og inn- og utlån av spillerme mellom lag og kull.
– Eirik er en type jeg har veldig sans for. Han er alltid i godt humør, og han har alltid orden på i strikkesakene sine. Både trenerkollegene, foreldrene og spillerne på 2013- og 2018-kullet er heldige som har Eirik på sitt lag, for han tar et stort ansvar for begge sine kull. Når Eirik tar på seg et ansvar, vet alle at det blir gjort skikkelig – og i et stort idrettslag som vårt trenger vi alltid ryddige folk, sier daglig leder Arild Sværen.
Arild, som sier han har en lang liste med aktuelle kandidater til månedens ildsjel-prisen, er glad turen nå er kommet til Fuglestad.
– Dette er en utmerkelse som er veldig fortjent. Eirik er en ildsjel som fotballgruppen i Bogafjell IL har veldig stor glede av, sier Arild.
Eirik hadde også en kort gjesteopptreden som assistenttrener for håndballguttene på 2013-kullet, men etter kort tid ble det klart at det er fotballmania som gjelder for garnkongen.
– Jeg tror det er best for alle at jeg holder meg til fotballen, sier han.
